Dostępne są różne metody ogrzewania domów i innego rodzaju budynków wolnostojących. Wśród nich, jednym z bardziej kontrowersyjnych jest gaz, który uchodzi za niebezpieczny, co nie jest do końca prawdą. Piece gazowe konserwowane i użytkowane poprawnie są bezpieczne. Choć nie można całkowicie wykluczyć wypadków, rzeczywiście przy odpowiednim użytkowaniu, ich ryzyko jest minimalne.
Cała instalacja gazowa w domu jednorodzinnym lub dowolnym innym budynku składa się z kilku elementów. Są to przyłącze gazowe, kurek główny, dopływ rozdzielczy, szafka gazowa, pion i przewody rozprowadzające gaz wewnątrz budynku. Wszystkie z wyżej wymienionych elementów są bardzo ważne i tworzą całość. Piece nie są tutaj głównym zagrożeniem. Aktualnie produkowane rozwiązania są na tyle zaawansowane technologicznie i solidnie wykonywane, że ich bezpieczeństwo nie podlega dyskusji.
Natomiast to, co może sprawić, że dojdzie do ulatniania się gazu oraz wpłynąć bezpośrednio na niebezpieczeństwo to:
Najważniejszym elementem, od którego zależne jest bezpieczeństwo instalacji gazowej to kwalifikacje, doświadczenie i wiedza fachowców, na których nie wolno oszczędzać.
Do wybuchu gazu dochodzi wtedy, gdy jego stężenie w powietrzu wynosi od 5% do 15%. Gdy w pomieszczeniu zamkniętym osiągnie ono ten poziom, wystarczy niewielki zapłon, aby doprowadzić do wybuchu. Mniejsze stężenie będzie zbyt słabe, aby go spowodować, dokładnie tak samo, jak zbyt duże – wtedy zabraknie wystarczającej ilości tlenu. Niestety stężenie przekraczające 15% uniemożliwia oddychanie i powoduje zatrucie. Gaz, który wykorzystuje się w instalacjach domowych jest bezwonny, co oznacza, że nie wyczuwa się jego ulatniania. Jedyną metodą jest bieżące sprawdzanie stanu poszczególnych elementów instalacji gazowej, a także zamontowanie detektorów gazu. Przedsięwzięcie tych kroków w zupełności wystarcza, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Zanim zacznie się przeglądać piece w katalogach producentów, warto wziąć pod uwagę, że założenie w domu instalacji gazowej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga ono uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku budynków już odebranych, a w przypadku budowanych także uwzględnienia tego rodzaju instalacji w projekcie. Wszystkie standardy, według których ma funkcjonować instalacja, są szczegółowo opisane w konkretnych wytycznych. Sama instalacja gazowa nie jest skomplikowana, a jej przewagą nad klasycznymi instalacjami bazującymi na węglu jest to, że nie wymaga oddzielnej kotłowni.
Piece na gaz można umieścić w dowolnym pomieszczeniu, z kilkoma wyjątkami. Głównym założeniem jest to, że muszą znajdować się w miejscu o kubaturze nie mniejszej niż 6m, ale nie musi to być specjalnie wydzielona kotłownia. Ponadto piece można zlokalizować na dowolnej kondygnacji budynku, co jest dużym ułatwieniem. Jedynym wyjątkiem są piece na gaz płynny, które muszą znajdować się ponad poziomem gruntu.
Na bezpieczeństwo instalacji gazowej wpływa przede wszystkim trzymanie się planów projektowych, które bazują na opracowaniu fachowców, a także korzystanie z wysokiej jakości materiałów. Najważniejsze jest korzystanie z odpowiednich rur, które powinny być wykonane z materiałów dających rękojmie bezpieczeństwa na długie lata. Wykorzystuje się do tego rury miedziane o grubości ścianki co najmniej 1mm. Powinny być lutowane na twardo lub wykorzystywać atestowane kształtki miedziane lub mosiężne. Można też użyć rur stalowych bez szwu lub przewodowych ze szwem. Powinny być łączone solidnymi spawami albo łączeniami gwintowanymi.
Realizacja strony: Proformat