Gdy na termometrze pojawiają się ujemne wartości, każdy powinien zadbać o prawidłowe ogrzewanie własnego domu. W tym celu część domów posiada kotły grzewcze. Niestety, nie wszyscy wiedzą w jaki sposób o nie dbać, jak je czyścić i konserwować, aby nie ulegały awariom i długo nam służyły. Poniżej radzimy, o czym warto pamiętać w temacie dbania o kotły.
Czyszczenie kotła jest niezbędne z kilku powodów. Po pierwsze, podczas spalania stałych paliw w różnych odpływowych elementach pojawia się sadza oraz popiół. Już nawet kilka milimetrów sadzy może spowodować sytuację, kiedy kocioł nie będzie w stanie w pełni wykorzystywać swojej mocy grzewczej. Wpływa to oczywiście na zwiększenie kosztów używania kotła, ponieważ, aby osiągnąć optymalną temperaturę, będziemy musieli zużyć znacznie więcej paliwa. Kocioł powinniśmy czyścić w różny sposób w zależności od wykorzystywanego źródła energii. Kotły na koks musimy czyścić minimalnie raz na dwa tygodnie. Natomiast kotły wykorzystujące drewno lub węgiel, powinny być czyszczone przynajmniej raz na kilka tygodni. Sprzątanie kotła z takich zanieczyszczeń jak kamień kotłowy powinno odbywać się co kilka lat. Czyści się je pogrzebaczami lub specjalistycznymi szczotkami. Zazwyczaj nie ma problemu z ich zakupem. Poza tym, najczęściej są też dostarczone w komplecie z kotłem przez producenta. Do wnętrza kotła dostajemy się przez dostępne otwory, które najczęściej znajdują się u góry. Nie mamy zatem większych problemów z dotarciem do środka kotła. Kiedy już go wyczyścimy, powinniśmy przy okazji zgarnąć resztki popiołu. Aby tego dokonać musimy się dostać do środka kotła od dołu i usunąć wygarniaczem pozostałości popiołu. Po zakończeniu pracy należy dokładnie zamknąć wszystkie otwory w kotle po to, aby przygotować go do pracy. Trzeba pamiętać o tym, że kotła nie możemy zacząć czyścić bezpośrednio po skończonej przez niego pracy. Po wyłączeniu urządzenia powinniśmy odczekać czas potrzebny do jego wystygnięcia. Zdarza się, że kotły sprawiają wrażenie zimnych z zewnątrz, a w środku są jeszcze bardzo gorące. Stwarza to duże zagrożenie, dlatego należy zachować należytą ostrożność i podjąć się sprzątania dopiero w momencie, kiedy jesteśmy pewni o jego wystudzeniu.
Bez względu na rodzaj posiadanego kotła, w pomieszczeniu musi działać wentylacja. Zaniedbanie tej kwestii może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia oraz życia. Dotyczy to również sytuacji, w której ogrzewamy nasz dom przy pomocy pieców gazowych. Piece gazowe czy też kotły gazowe niosą za sobą przestrzegania kolejnych zasad bezpieczeństwa. Wynikają one bezpośrednio z przepisów prawa budowlanego. Jednymi z wytycznych ważniejszych w tejże kwestii są właśnie wspomniane warunki wentylacyjne. Może to być zarówno wentylacja grawitacyjna czy też wentylacja mechaniczna. Ważne żeby usuwanie zużytego powietrza i pobieranie świeżego działało bez zarzutu.
Ryzyko dla żywotności kotła grzewczego niesie też wilgoć, która sprzyja powstawaniu rdzy. Zachodzące w kotle spalanie, a także czynniki dodatkowe takie jak zbyt niska temperatura pracy czy wilgotny opał sprzyjają korozji. Nie jest łatwo temu przeciwdziałać, ale na pewno warto podejmować pewne zabiegi, które mają szansę uchronić nasz kocioł przed zniszczeniem. Po pierwsze, na pewno trzeba zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę pracy. Zbyt niska temperatura będzie skutkować osadzaniem się kropel wody na ściankach, co w połączeniu z popiołem tworzy szkodliwą warstwę zanieczyszczeń. Chronić kocioł przed korozją pomogą nam też specjalne farby żaroodporne, którymi można pomalować metalowe części tworząc warstwę ochronną. Korozji zapobiega również gruntowne czyszczenie kotła po zakończeniu sezonu, gdyż dzięki temu zapewnimy właściwy dopływ powietrza do wnętrza i tym samym zapobiegniemy gromadzeniu się wilgoci.
Realizacja strony: Proformat